РЕМОНТ ТРАНСФОРМАТОРІВ

РЕМОНТИ СИЛОВИХ  ТРАНСФОРМАТОРІВ

Вступ:

Ремонт трансформаторів є ключовою складовою у забезпеченні надійної роботи електричних мереж та обладнання. Трансформатори відіграють важливу роль у передачі та розподілі електроенергії, знижуючи або підвищуючи напругу для ефективного постачання споживачів. Однак, як і будь-яке електротехнічне обладнання, трансформатори підлягають зносу та можуть виходити з ладу через вплив зовнішніх факторів, навантаження чи старіння компонентів. Ремонт трансформаторів дозволяє продовжити термін їх експлуатації, підвищити ефективність роботи та зменшити ризик аварій у мережі. В цій темі розглядаються основні етапи ремонту, причини виникнення несправностей, а також методи діагностики та усунення пошкоджень.

Під поняттям ремонт в загальному випадку розуміють усунення дефектів, поломів, лагодження чого – небудь.  Правилами технічної експлуатації  для трансформаторів передбачено два види ремонтів – поточний і капітальний. Це ремонти, які виконуються через певні проміжки часу згідно з графіком, затвердженим адміністрацією підприємства. Завданням цих ремонтів є забезпечення безвідмовної роботи  трансформатора до наступного (поточного або капітального) ремонту.

Окрім планових ремонтів в практиці також зустрічаються позапланові ремонти, обумовлені раптовим виходом трансформаторів з ладу. Для попередження таких явищ необхідно їх прогнозувати, виходячи з результатів їх обслуговування і огляду.


Рис.1 Силовий трансформатор

Так, про ймовірність пошкоджень, що виникають під час роботи трансформаторів свідчать спрацювання їх захисту: диференціального, максимального струмового, газового реле, а також підвищене гудіння всередині трансформатора, потріскування всередині трансформатора, викид масла з бака через викидну трубу.

Є пошкодження, які виявляються візуально, зокрема, руйнування окремих  елементів, наприклад, ізоляторів, протікання масла  в місцях ущільнень і т. і.

Якщо визначити пошкодження візуально не можливо, то звертаються до таблиць несправностей в технічній документації заводів – виробників, в яких наводяться ознаки несправностей, їх можливі причини і способи усунення. В цьому випадку, виходячи з ознаки  несправності, проводять вимірювання і аналізи , які повинні підтвердити наявність даної  несправності, або заперечити. Після аналізу всіх чинників робиться остаточний висновок про вид пошкодження і застосовується той чи інший спосіб його усунення.

Поточні ремонти проводяться на місці  установлення трансформатора без розкриття бака. В процесі ремонту перевіряють стан швидкозносних і відносно нескладних в ремонті вузлів і деталей з усуненням виявлених дефектів. Проводиться огляд і очищення відносно легкодоступних вузлів і деталей, ліквідація незначних дефектів, зміна не основних деталей і вузлів, окрім того, виконуються такі основні роботи:

-        видалення бруду з розширника;

-        розбирання і очищення масло вказівних пристроїв і доливання масла за необхідності;

-        усунення виявлених дефектів;

-        перевірка роботи перемикача напруги – не повинно бути оплавлених або вигорілих контактів, перекриття між фазами або окремими відгалуженнями;

-        перевірка опори ізоляції обмоток і опору контактів перемикачів напруги;

-        перевірка приладів контролю температури і тиску масла.

Капітальні ремонти трансформаторів проводяться з розкриттям бака під яким розуміють виймання з нього активної частин, яка являє собою магнітопровід з розміщеними на ньому обмотками.

Виконуються капітальні ремонти, як правило, в умовах спеціалізованих ремонтних підприємств або в електроремонтних цехах підприємств, але в ряді випадків можуть проводитись і в місцях їх експлуатації, якщо для цього є відповідні умови.

При капітальних ремонтах можуть замінятись любі деталі і навіть вузли.

В процесі  капітального ремонту виконуються такі основні роботи:

-        розкриття трансформатора;

-        ремонт магнітопроводу (магнітної системи);

-        ремонт обмоток;

-         ремонт уводів;

-        ремонт баків і розширників;

-        ремонт зовнішніх вузлів трансформатора.

В процесі капітальних ремонтів, як правило, міняється трансформаторне масло.

Позапланові ремонти найчастіше є після аварійними ремонтами. Об’єми робіт при  після аварійних ремонтах можуть коливатись в широких межах – від поточного до капітального. Відповідно і ремонт їх може проводитись як на місці установки, так і на спеціалізованих ремонтних підприємствах.

В наступних підрозділах для прикладу наведені основні несправності, що зустрічаються в силових трансформаторах найбільш часто, їх ознаки, способи виявлення і усунення.

 

Контрольні питання


Коментарі

Популярні публікації